ПОЛТАВСЬКА   БИТВА  
    Історія Дати і події Постаті  Полтава Пам'ятні місця Фото-галерея Карти  Віртуальний музей Озброєння Обмундирування Гроші та медалі Прапори Картини
Фотографії Полтави Новини сайту Про нас Наша подяка
На головну    Август II Сильний  


  Август II, Король Польський і курфюрст Саксонський (1672 - 1725) (Август II Сильний). Народився 12 травня 1670р. у Дрездені, помер 1 лютого 1733г. у Варшаві. Курфюрст Саксонії (1694 – 1733) і Король Польщі (1697 – 1706, 1709 – 1733). Батько – курфюрст Саксонії Йоган Георг III, мати – данська принцеса Анна Софія. Після смерті старшого брата Йогана Георга IV у 1694р. Август став курфюрстом Саксонії під ім’ям Фредеріка Августа I. Після смерті короля Польщі Яна III Собецького і переходу до католицького віросповідання, у 1697р. Август був обраний королем Польщі. Неабияка фізична сила, що дозволяла ламати підкови, обумовила прізвисько “Сильний”, “Саксонський Геркулес” і “Залізна рука”. Багато років армія Августа приймала участь у війнах Священної Ліги супротив Османської Імперії. Перемога у битві біля Подхайце (1698р.) примусила турок підписати мирну угоду (Карловиці 1699р.), за якою Подолія та Камянець Подільський відійшли до Польщі.
   Після смерті короля Швеції Карла XI у 1697р., престол успадкував його 15-річний син Карл. За цих умов Росія, Данія и Польща-Саксонія вирішили створити воєнний союз з метою повернення земель, що були захоплені Швецією у XVI столітті. Після підписання мирної угоди з Османською Імперією руський цар Петро I оголосив війну Швеції. Так почалася Велика Північна війна, що тривала 21 рік. Молодий шведський король Карл XII швидко довів, що є гідним нащадком шведських королів-воїнів: Карла X і Карла XI. Після блискавично проведеної кампанії проти Данії він швидко примусив останню вийти з війни і розірвати зв’язки з антишведським альянсом. Далі був розгром руської армії під Нарвою, після чого шведський монарх спрямував усі зусилля на боротьбу з Польщею, ставлячи на меті скинути Августа II з трону. Карл XII перемагав саксонські війська у битвах під Ригою (1701), Клисовим (1702), Пулуцьком (1703), Лембергом (Львовом)(1704), Гродним (1705), Фрауштадтом (1706). Восени 1706р. Карл XII здійснив вторгнення до Саксонії і захопив її столицю - Дрезден. Август II був змушений підписати Альтранштадтську мирну угоду, яка позбавила його польського престолу та союзу з Росією. Користуючись тим, що шведська армія на кілька років зав’язнула у численних зіткненнях із саксонцями, Петро I провів суттєву реорганізацію армії і переозброїв її.      Битва під Полтавою знаменувала загибель шведської імперії і народження імперії російської. 1709 року за допомогою Росії Август II повернув собі польський трон. Ему не судилося повернути часи абсолютної монархії у польсько-литовській державі через активну опозицію дворянства. У 1712 році цар Петро I вручив йому вищу нагороду Росії – орден Святого Апостола Андрія Первозваного. Невдовзі Польща опинилася у повній залежності від Російської Імперії.
     За час правління Августа II столиця Саксонії Дрезден перетворилася на єдиний архітектурний ансамбль у стилі бароко. Шедеври світового живопису прикрашали стіни численних замків, зведених за наказами короля. Художник-ювелір Йоган Дінглінгер створив для Августа II унікальну за своєю красотою і вартістю колекцію ювелірних прикрас. Король заснував виробництво порцеляни у Дрездені і Майсені. Помер Август II у 1733 році. Його старший син успадкував польський престол як король Август III.

 вгору  ...назад