ПОЛТАВСЬКА   БИТВА  
    Історія Дати і події Постаті  Полтава Пам'ятні місця Фото-галерея Карти  Віртуальний музей Озброєння Обмундирування Гроші та медалі Прапори Картини
Фотографії Полтави Новини сайту Про нас Наша подяка
На головну    Фредерік IV  


  Фредерік IV (*1671— †1730) — король Данії і Норвегії з 1699р. Син датського короля Крістіана V і Шарлоти Амалії Гессен-Кассельської. Походив з династії Ольденбургів.
  Впродовж більшої частини правління Фредеріка IV Данія приймала участь в Північній війні (1700—1721) проти Швеції. Вторгнення датських військ на територію Гольштейн у перший рік війни закінчилося висадкою 7 серпня 1700р. шведського десанту поблизу Копенгагена, після чого був укладений Травендальський мир, а Данія вийшла з антишведської коаліції. 1709р., після поразки Швеції у Полтавській битві, Данія знову вступила у війну. Фредерік IV командував датськими військами у битві поблизу Гадебуша 10 грудня 1712р., у якій шведська армія розбила датсько-саксонське військо. У січні 1713р. російська армія прийшла на допомогу і розбила шведів у Гольштейні. Однак повернути втрачені території на півдні Швеції Данія вже не змогла. Після поразки шведського союзника герцогства Гольштейна-Готторпського, у Шлезвіг-Гольштейні знов почала домінувати Данія.
   Найбільш важливим досягненням Фредеріка IV у внутрішній політиці була реформа, що відмінила у 1702р. кріпосне право. Однак у 1733р. воно було відновлене знов, а усі результати реформи - ліквідовані. Благі наміри Фредеріка IV були частково паралізовані через його непідготовленість, частково через тривалу війну, що викликала надзвичайне зубожіння народу через рекрутчину і податки. Отримана королем освіта не відповідала його призначенню; він погано писав і по-датські, і по-німецькі. Слаба підготовка до діяльності правителя до деякої міри згладжувалася завдяки його природному уму, чудовій пам’яті і надзвичайній працездатності. Фредеріка IV вважали чоловіком відповідальним і працелюбним, часто його характеризували як найбільш інтелектуального з усіх датських монархів. Хоча він не захоплювався академічною наукою, тим не менш, опікувався мистецтвом і архітектурою.
  Впродовж 1692 - 1693 років Фредерік двічі відвідував Італію і був вражений италійською архітектурою. В результаті були побудовані два палаци в стилі италійського барокко: Фредеріксберг і Фреденсборг. Його слабкими місцями, скоріше за все, були любов до розваг і сильний потяг до жінок. Фредерік IV — єдиний датський король, що мав дві дружини. 5 грудня 1695р. він уклав шлюб з Луізою Мекленбург-Гюстовською. Не розлучившись з першою дружиною, 26 квітня 1712р. він викрав 19-річну графиню Анну Софію Ревентлов і таємно одружився з нею, подарувавши їй титул герцогині Шлезвигу. Після смерті королеви Луізи він ще раз одружився з Анною Софією у Копенгагені 4 квітня 1721р. і офіційно оголосив її королевою. Фредерік IV помер 12 жовтня 1730 року. Він похований у соборі міста Роскіллє, що є усипальнею датських королів.

 вгору  ...назад