ПОЛТАВСЬКА   БИТВА  
    Історія Дати і події Постаті  Полтава Пам'ятні місця Фото-галерея Карти  Віртуальний музей Озброєння Обмундирування Гроші та медалі Прапори Картини
Фотографії Полтави Новини сайту Про нас Наша подяка
На головну



    Пам'ятник коменданту фортеці Полтава полковнику Келіну  
Фото-галерея   

  Келін (Келен) Олексій Степанович (?-1715), учасник багатьох боїв Північної війни 1700-1721р. (Нотебург (1702), Нієншанц(1703), Дерпт(1704), Нарва(1704)). У 1708 році він командував Тверським піхотним полком. У грудні 1708 року був призначений комендантом фортеці Полтава. У квітні-червні 1709р. гарнізон Полтавської фортеці на чолі з комендантом полковником Олексієм Келіним витримав облогу шведської армії Карла XII. За бойові заслуги в 1710 році йому було присвоєно військове звання генерал-майор.
  Пам'ятник коменданту фортеці Полтава полковнику Олексію Келіну і її захисникам був споруджений на місці одного з бастіонів Полтавської фортеці за проектом генерала від кавалерії, барона Олександра Олександровича Більдерлінга, відомого не тільки своїми фундаментальними працями з військової історії, але й також численними пам'ятниками, серед яких пам'ятники мандрівнику і природодосліднику Миколі Пржевальському в м.Пржевальську і Санкт-Петербурзі, пам'ятник адміралу Павлу Нахімову в Севастополі, пам'ятник воїнам Карла XII, що загинули у Полтавській битві в Полтаві.
  Урочиста церемонія відкриття пам'ятника відбулася 27 червня 1909 року в присутності царя Миколи II. Пам'ятник прикрашав бронзовий двоголовий орел, що був демонтований невдовзі після революції 1917 року. На постаменті пам'ятника лежить бронзовий лев, під яким на бронзовій дошці зроблений напис: "Доблесному коменданту Полтави полковнику Келіну і славним захисникам міста в 1709 році". З протилежної сторони пам'ятника розміщений текст, що розповідає про події, пов'язані з облогою фортеці Полтава шведською армією Карла XII у квітні-червні 1709 року. Під час німецької окупації Полтави в 1941-1943рр. бронзові деталі пам'ятника були демонтовані і вивезені до Німеччини. Після війни монумент відновили у первісному вигляді за винятком бронзового орла.

 вгору  ...назад