ПОЛТАВСЬКА   БИТВА  
    Історія Дати і події Постаті  Полтава Пам'ятні місця Фото-галерея Карти  Віртуальний музей Озброєння Обмундирування Гроші та медалі Прапори Картини
Фотографії Полтави Новини сайту Про нас Наша подяка
На головну    Ротонда примирення  
Фото-галерея   

     Ротонда примирення була зведена до 300-річчя Полтавської битви. У урочистому відкритті і освяченні монументу, що відбулося 27 червня 2009 року взяли участь делегації України, Росії, Швеції і Фінляндії.
     Пам'ятник символізує примирення народів Росії, Швеції і України, що брали участь в найбільш тривалому військовому конфлікті XVIII століття – Великій Північній війні. Ця війна, що тривала 21 рік, корінним чином змінила геополітичну ситуацію в Європі. Московія, розпочавши війну за землі на узбережжі Балтійського моря, закінчила її в ранзі переможця і відтіснила з політичної сцени Швецію, що назавжди втратила статус великої імперії.
     Для гетьманської України результатом Великої Північної війни стало її поступове поглинання могутнім східним сусідом. Українські козаки брали участь в бойових діях, як на боці Московії, так і на боці Швеції. Жорстокі розправи над українськими козаками – прихильниками гетьмана Івана Мазепи і подальше знищення Запорізької Січі стали трагічними сторінками в історії української держави. У Полтавській битві втрати російської армії склали 1345 чоловік, тоді як втрати шведів оцінюються від 7 до 9 тисяч солдатів і офіцерів.
     Ротонда примирення на полі Полтавської битви була створена за проектом архітектора Валерія Трегубова у вигляді трьох з’єднаних між собою арок, об'єднаних спільним куполом, під склепінням котрого знаходиться дзвін єднання. На трьох пілонах ротонди розміщені прапори Россі, Швеції і України, виконані в техніці мозаїки художником Леонідом Тоцьким. Під прапорами викарбувані слова “Час лікує рани” на трьох мовах — українській, шведській і російській. У центрі композиції знаходиться колона, вершину якої вінчає голуб миру, створений скульптором Сейраном Маргаряном.
     Від Ротонди примирення до реконструйованого редуту прокладена алея, уздовж якої напередодні 300-річчя битви були висаджені каштани, дуби, клени, берези і горобини.

 вгору  ...назад