ПОЛТАВСЬКА   БИТВА  
    Історія Дати і події Постаті  Полтава Пам'ятні місця Фото-галерея Карти  Віртуальний музей Озброєння Обмундирування Гроші та медалі Прапори Картини
Фотографії Полтави Новини сайту Про нас Наша подяка
На головну



    Ротонда пам'яті воїнів, що загинули в Полтавській битві  
Фото-галерея   

     Ротонда пам'яті воїнів, що загинули в Полтавській битві була зведена до 300-річчя Полтавської битви. В її урочистому відкритті і освяченні, що відбулося 27 червня 2009 року, взяли участь делегації України, Росії, Швеції і Фінляндії.
     Монумент увічнює пам'ять хоробрих воїнів Швеції, Росії і України, що загинули у Полтавській битві - вирішальній битві Великої Північної війни. Цей найбільш тривалий військовий конфлікт XVIII століття тривав 21 рік і докорінним чином змінив геополітичну ситуацію в Європі. Московія, розпочавши війну за землі на узбережжі Балтійського моря, закінчила її в ранзі переможця і відтіснила з політичної сцени Швецію, що назавжди втратила статус великої імперії.
     Для гетьманської України результатом Великої Північної війни стало її поступове поглинання могутнім східним сусідом. Жорстокі розправи над українськими козаками – прихильниками гетьмана Івана Мазепи, знищення гетьманської столиці Батурина і його мешканців, а також знищення Запорізької Січі стали трагічними сторінками в історії української держави. Втрати російської армії в Полтавській битві склали 1345 чоловік, в той час як втрати армії Карла XII оцінюються від 7 до 9 тисяч солдатів і офіцерів. Втрати українських козаків, які під час Полтавської битви були як на боці російської армії, так і на боці армії Карла XII, важко оцінити, хоча, наприклад, тільки під час "Батуринської різанини" 2 листопада 1708р. за різними оцінками загинуло від 11 до 15 тисяч чоловік, включаючи жінок, стариків і дітей.
     Ротонда пам'яті воїнів, що загинули в Полтавській битві була створена за проектом полтавського архітектора Валерія Трегубова у вигляді трьох з’єднаних між собою арок, об'єднаних спільним куполом, під склепінням котрого знаходиться дзвін пам'яті. На трьох пілонах ротонди розміщені прапори Швеції, Росії, і України, виконані в техніці мозаїки художником Леонідом Тоцьким. Під прапорами викарбувані слова “Час лікує рани” на трьох мовах — українській, шведській і російській. У центрі композиції знаходиться колона, вершину якої вінчають голуби, що символізують душі полеглих воїнів (скульптор Сейран Маргарян).
     Від Ротонди до реконструйованого редуту прокладена алея, уздовж якої напередодні 300-річчя битви були висаджені каштани, дуби, клени, берези і горобини.

 вгору  ...назад